Home / Kryesoret / Pentagoni: Rusia paraprakisht ka qenë e njoftuar për sulmin

Pentagoni: Rusia paraprakisht ka qenë e njoftuar për sulmin

Pentagoni kumtoi sot se Rusia ka qenë paraprakisht e njoftuar për sulmet ajrore ndaj bazës së Forcave ushtarake ajrore siriane afër Homsit.

Sipas tyre, sulmi është kryer për shkak të sulmit vdekjeprurës kimik, të kryer të martën ndaj civilëve në krahinën Idlib. Paraprakisht mediumet amerikane kumtuan se SHBA-ja ka njoftuar një numër të madh shtetesh për operacionin, por nes tyre nuk ka qenë Rusia.

Pesëdhjetë e nëntë raketa Tomahavk janë gjuajtur mbrëmë nga dy anije ushtarake të armatës së SHBA-së ndaj aeroportit ushtarak sirian dhe caqe të tjera, kumtoi Pentagoni.

“Ato raketa ishin kahëzuar drejt aeroplanëve, zonave me depo logjistike dhe të naftës, bunkerë për municion, sisteme për MAR dhe radarë”, deklaroi zëdhënësi i Pentagonit, Xhef Dejvis.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *