Home / Lajme / Maqedoni / PES: Mbështetim zgjedhjen e Kryetarit të Kuvendit në Maqedoni

PES: Mbështetim zgjedhjen e Kryetarit të Kuvendit në Maqedoni

Përmes një kumtese dërguar Telegrafit Maqedoni, Partia Evropiane Socialiste (PES) në Parlamentin Evropian mbështet zgjedhjen e Talat Xhaferit për Kryetar të Kuvendit të Maqedonisë, duke e konsideruar si zgjedhje demokratike.

Kjo parti thërret që palët të përqëndrohen në dialogun politik, siç thonë, për të eliminuar rrezikun e dhunës dhe paqëndrueshmërisë. PES-ja përsëritë dënimin e djeshëm të sulmit në Kuvend dhe u bën thirrje palëve në Shkup që të përmbahen nga provokimet dhe t’u kthehen bisedimeve politike.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *