Home / Lajme / Botë / Policia franceze thotë se ka ndalur një sulm ‘të afërt’ terrorist

Policia franceze thotë se ka ndalur një sulm ‘të afërt’ terrorist

Dy francezë janë arrestuar nën dyshimet se po planifikonin një sulm terrorist ‘të dhunshëm’ gjatë rundit të parë të zgjedhjeve presidenciale këtë fundjavë.

“Këta dy burra të radikalizuar…kishin qëllim për të kryer sulm në tokën franceze”, tha Ministri i Punëve të Brendshme, Matthias Fekl.

Mahieddine M dhe Clément B. They janë emrat e të dyshuarve, të cilët u arrestuan në Marseille.

Të dy janë të njohur për organet e drejtësisë, pasi kanë të kaluar kriminale dhe ishin takuar me njëri tjetrin në burg ku edhe ishin radikalizuar.

Franca prej dy vjetësh ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas sulmeve të Shtetit Islamik në vend që lanë të vdekur më shumë se 230 persona që prej vitit 2015.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *