Home / Lajme / Botë / Poligoni bërthamor në Korenë Veriore është i gatshëm për provë të re

Poligoni bërthamor në Korenë Veriore është i gatshëm për provë të re

 Incizimet satelitore tregojnë se poligoni për prova bërthamore në Korenë Veriore është “e gatshme” dhe në të është vërejtur lëvizshmëri.

Në incizimet e mbrëmshme është vërejtur aktivizim i ri në zonën administrative, te porta veriore dhe njerëzit të cilët lëvizin rreth qendrës komanduese të poligonit Paxhi-ri, pohon sajti “38north .org” i Institutit SHBA-Kore.

Por, përfaqësuesit ushtarak të Koresë Jugore, të cituar nga agjencia Jonhap, theksojnë se nuk vërejnë kurrfarë “shenja të jashtëzakonshme”.

Panxhi-ri është objekt nëntokësor, ku regjimi koreanoverior nga viti 2009 kryen prova bërthamore. “Aktivizimi” në vend është vërejtur në shtator, një kohë të shkurtër para se Koreja Veriore ta kryejë provën e pestë të suksesshme bërthamore

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *