Home / Shëndeti / Receta e lashtë gjemane që ka shokuar mjekët: Ul shtypjen e lartë të gjakut dhe pastron arteriet e bllokuara

Receta e lashtë gjemane që ka shokuar mjekët: Ul shtypjen e lartë të gjakut dhe pastron arteriet e bllokuara

Shtypja e gjakut është si termometër për shëndetin. Shtypja e lartë e gjakut do të thotë se zemra punon më vështirë për të pompuar gjakun.

 Kjo është e rrezikshme sepse shkakton infarkt, trombozë cerebrale ose çrregullim të veshkave. Recetën gjermane shumë e quajnë si recetë të mileniumit, e përbërë nga tre përbërës: limon hudhër xhenxhefil, trasmeton gazeta Kosova Sot

RECETA E VJETËR GJERMANE PËR SHTYPJEN E LARTË TË GJAKUT DHE ARTERIET:

Përbërësit: Hudhra – 4 thelpinj Xhenxhefil – 4 centimetra limon – 4 copë ujë – 2 litra MST/ Përgatitja dhe mënyra e përdorimit: Në fillim i pastroni limonët dhe xhenxhefilin, e limonët i ndani në rriska. Më pas qëroni hudhrat e xhenxhefilin dhe të gjithë përbërësit i derdhni në blender. I përzieni derisa të fitoni një masë të bashkuar të lëngshme. Pastaj përzierjen e shtrini në enë dhe e ngrohni. Sipër ngadalë i shtoni ujin dhe e vloni. Pasi të ketë vluar dhe ftohur më pas, e derdhni nëpër shishe dhe e ruani në frigorifer. Detyrimisht pini një gotë të përzierje për çdo mëngjes në stomak të zbrazët, e sugjerohet ta pini edhe një gotë dy orë para se të shkoni në gjumë.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *