Home / Shëndeti / (receta) Me këtë ujë shpërlajeni hundën , alergjia më nuk mund t’ju bëjë asgjë! (receta)

(receta) Me këtë ujë shpërlajeni hundën , alergjia më nuk mund t’ju bëjë asgjë! (receta)

Ky ujë është shpëtim për ata të cilët e heqin të zitë e ullirit me alergjinë.

Koha e alergjisë zyrtarisht ka filluar. Prandaj është me rëndësi që rregullisht të shpëlajmë hundën në mënyrë që të heqim qafe polenin dhe pluhurin që shkaktojnë teshtitjen dhe të kruarit, transmeton Telegrafi.

Ndihmë e shkëlqyeshme natyrore për shpëlarje të hundës është lëngu nga rrënjët e mëllagës së bardhë.

846825-83886

Përgatitja:

Një lugë të madhe të rrënjëve të mëllagës së bardhë e hedhin në 200 ml ujë të ftohtë, e lëmë të qëndrojë 2 – 3 orë. Lëngun e kullojmë dhe me të e shpëlajmë hundën.

Sasia e madhe e rrjedhjes së lëngut nga rrënjët e mëllagës së bardhë do të mbështjellë mukozën e hundës dhe do të ndikojë kundër inflamacionit…

Edhe një këshillë është që para daljes nga shtëpia hundën ta lyeni me vaj ulliri apo me vaj kumaku, dhe në këtë mënyrë do të pengoni depërtimin e alergjenëve në hundë.

Gjithashtu lexo

10 të famshmit që nuk arritën t’i përmbushin standardet e bukurisë në Hollywood (Foto)

Shumë të famshëm duhet t’i përshtaten paraqitjeve të tyre në një kornizë strikte të Hollywoodit …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *