Home / Kryesoret / Referendumi në Gjevgjeli, qytetarët votuan kundër xeheroreve

Referendumi në Gjevgjeli, qytetarët votuan kundër xeheroreve

Qytetarët e Gjevgjelisë kanë qenë para një sfide për të cilën lëvizja ”Shpëtim për ne” ka organizuar referendum, të parin në historinë e Maqedonisë për të zgjidhur çështje lokale. Sfida e tyre ishte të votonin ”Për”, ”Kundër” apo ”Përmbajtur” për hapjen e xeheroreve, transmeton Gazeta Express.

Nga KSHZ Maqedoni njoftojnë se 97.9% kanë votuar ”Kundër”, 1.1% ”Për” kurse 1% nuk kanë ditur si të votojnë dhe të njejtat fletëvotime i kanë shpallur si të pavlefshme.

Monitoruesit e CIVIL kanë kanë treguar se qytetarët nuk kanë pasur informacione të sakta rreth kauzës për të cilën organizohet referendumi.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *