Home / Lajme / Botë / Rusia nxjerr në det nëndetësen më të avancuar, flota detare patrullime si në kohën sovjetike (VIDEO)

Rusia nxjerr në det nëndetësen më të avancuar, flota detare patrullime si në kohën sovjetike (VIDEO)

Rusia ka nxjerrë në det nëndetësen e saj më të avancuar bërthamore të quajtur ndërkohë që ka riaktivizuar flotën kombëtare përpatrullime detare, në të njëjtat nivelet operative të kohës sovjetike.

Lajmi është konfirmuar nga shefi i marinës ruse, shkruan “RT”.

“Nëndetëset bërthamore “Yasen-M” janë disa nga luftanijet më të avancuara që përmbledhin të gjitha teknologjitë e ndërtimit të anijeve,” tha Admiral Vladimir Korolev, Komandanti i Përgjithshëm i Marinës ruse, duke konfirmuar se nëndetësja bërthamore më e avancuar “Kazan” ishte nisur në portin verior rus të Severodvinskut.

Admirali tha gjithashtu se katër nëndetëse të të njëjtit lloj janë duke u ndërtuar në Severodvinsk dhe do të nise sa më shpejt në 2019-ën, ndërsa anija e shtatë dhe e fundit e këtij projekti, Ulyanovsk , do të nxirret në det, verën e këtij viti.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *