Home / Lajme / Botë / Rusia tregon forcën me këtë gjigant (Foto)

Rusia tregon forcën me këtë gjigant (Foto)

Shteti rus ka dërguar në Detin Baltik nëndetësen më të madhe në botë.

Dhe për më tepër, nëndetësja ‘Dmitry Donskoy’ është e armatosur deri në dhëmbë, ku përfshihen edhe 20 raketa bërthamore.

Nëndetësja pritet të lundrojë në ujërat pranë vendeve të NATO-s, në një demonstrim force nga ana e presidentit Putin.

‘Dmitry Donskoy’ është e gjatë 174 metra dhe për të vajtur në Detin Baltik do udhëtojë përreth Norvegjisë dhe Danimarkës.

Ajo është nëndetësja më e frikshme e periudhës së Luftës së Ftohtë dhe përveç 20 raketave bërthamore ka 6 silurhedhës me një total prej 200 mbushjesh.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *