Home / Lajme / Botë / SHBA godet sërish Sirinë

SHBA godet sërish Sirinë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas sulmeve ajrore kundër Sirisë kanë ngrit sanksione ndaj shtetit të udhëhequr nga Bashar al-Assad.

SHBA ka vënë në listën e zeze 271 punonjës të një agjencie qeveritare siriane të cilët thuhet se janë përgjegjës për zhvillimin e armëve kimike. Kjo vjen disa javë pasi sulmi me armë kimike la të vrarë shumë njerëz në një provincë në Siri.

Sanksionet janë të fundit të ndërmarra nga administrata e Trump si kundërpërgjigje ndaj sulmit me armë kimike në 4 prill. Sipas autoriteteve amerikane në këtë sulm u vranë 90 persona.

Në fillim të këtij muaji, SHBA lansuan dhjetëra raketa kundër një baze ajrore siriane.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *