Home / Lajme / Botë / Shkencëtarët: Fëmijët nuk duhet ta kalojnë vet rrugën deri në këtë moshë

Shkencëtarët: Fëmijët nuk duhet ta kalojnë vet rrugën deri në këtë moshë

Fëmijët nuk mund të jenë mjaftueshëm të kujdesshëm për ta kaluar rrugën deri në moshën 14-vjeçe, pretendojnë shkencëtarët.

Një studim i ri ka zbuluar se fëmijët duhen të mbushin më shumë se një dekadë për të zhvilluar aftësi për ta perceptuar kujdesshëm trafikun, shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Studiuesit kanë vendosur fëmijët nga 6 deri 14 vjeç në një trafik të simuluar dhe kërkuan nga ata të kalojnë rrugën.

Ishin vetëm tinejxherët që arritën ta kalonin rrugën pa ndonjë incident.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *