Home / Kryesoret / Sindikatat në Maqedoni: Të respektohen të drejtat e punëtorëve

Sindikatat në Maqedoni: Të respektohen të drejtat e punëtorëve

Klasa punëtorët në vend nuk kanë kurrfarë të drejta, ndërsa nuk ka edhe kush t’i mbrojë ato, ndonëse ka sindikatë.

Ky është qëndrimi i një pjese të lëvizjeve të pavarura sindikale. Ata thonë se në sektorin publik deri diku respektohen të drejtat e punëtorëve, por punëtorët në sektorin privat nuk kanë kurrfarë të drejta dhe mbrojtje, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas Marjan Risteski, nga “Karta për solidaritet”, punëtorët në vend marrin rroga gjithnjë e më të vogla, ndërsa kanë gjithnjë e më shumë obligime.

Gjithashtu lexo

Përmes Serbisë po zbatohet një skenar për destabilizimin e Ballkanit, ja kush alarmon

Lidhja Demokrate e Maqedonisë (LD) nëpërmjet një kumtese vlerëson se tërheqja e personalit të ambasadës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *