Home / Lajme / Botë / Studimi: 1 në 10 vdekje në botë shkaktohen nga pirja e duhanit

Studimi: 1 në 10 vdekje në botë shkaktohen nga pirja e duhanit

Duhan pirja e shkakton 1 në 10 vdekje në gjithë botën, një studim i ri ka gjetur, me gjysmën e tyre në vetëm katër vende, Kinë, Indi, SHBA dhe Rusi.

Përkundër politikave kontrolluese në dekadat e fundit, rritja e popullsisë ka bërë që numri i duhanpirësve të rritet sipas këtij studimi.

Hulumtuesit kanë thënë se vdekshmëria mund të rritet edhe më tej pasi kompanitë e duhanit po i targetojnë më mënyrë agresive tregjet e reja, veçanërisht në botën në zhvillim.

Raporti është publikuar në revistën mjekësore “The Lancet”.

Gjithashtu lexo

ISIS paralajmëron sulme në Itali – (VIDEO)

Spanja i kujtoi 14 viktimat e sulmeve të Katalunjës me një meshë të posaçme në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *