Home / Lajme / Kronika e zezë / Sulm në një kishë në Sinai, një i vdekur

Sulm në një kishë në Sinai, një i vdekur

Një nga manastiret më të vjetra në Egjipt ishte subjekt i një sulm të dhunshëm kundër forcave të sigurisë.

Një ushtar është konfirmuar i vdekur, ndërsa të paktën katër janë plagosur,

Katedralja e Shën Katerinës në Sinai është ndërtuar në vitin 565 pas Krishtit si një kishë ortodokse greke dhe është një nga më të vjetrat në botë.

Daesh pretendon që ishte më shumë një konfrontim i armatosur se sa një sulm vetëvrasës. Nuk është e qartë nëse dhuna ishte rezultat i shpërthimit apo shkëmbimit të zjarrit.

Egjipti ka deklaruar gjendje të jashtëzakonshme para vizitës së Papa Françeskut, në vazhdën e sulmeve të kryera kundër kishave në qytetet e Tanta dhe Aleksandrisë. Daesh ka marrë përgjegjësinë për sulmet ku mbetën dhjetëra të vrarë.

Gjithashtu lexo

Shpërthimi në një shtëpi në Barcelonë la një të vdekur – policia thotë se ka lidhje me sulmin me furgon!

Një shpërthim ka ndodhur të mërkurën në një shtëpi në Kataloni, si pasojë e të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *