Home / Lajme / Botë / Tmerr në Suedi, kamioni futet mes turmës dhe mbyt 3 persona dhe plagosur disa persona

Tmerr në Suedi, kamioni futet mes turmës dhe mbyt 3 persona dhe plagosur disa persona

Një kamion ka hyrë mes turmës se njerëzve në Stokholm, Suedi duke vrarë të paktën tre persona dhe disa persona, ka thënë policia suedeze.

“Unë pashë qindra njerëz tek vrapuar për të shpëtuar”, tha një dëshmitare për një gazetëe lokale nga vendngjarja.

Nuk është përcaktuar numri i njerëzve të jenë plagosur por incidenti ndodhi në një nga rrugët kryesore të këmbësorëve në qytet, pak para 15:00 sipas kohës lokale (14:00 GMT).

Incidenti ndodhi pranë qendrës tregtare “Ahlens Mall” cila është rrethuar tashmë nga policia suedeze.

Dëshmitarët i thane mediave lokale se kanë parë dhjetëra persona në tokë, duke ngritur kështu dyshimet për një numër të madh viktimash.

“Isha në rrugën kryesore, kur një kamion i madh doli nga askund. Nuk mund të shihja nëse dikush po e ngiste, por di që mjeti doli jashtë kontrollit. Pashë se shtypi të paktën dy persona”, tha një tjetër dëshmitar suedez.

Gjithashtu lexo

Dy terroristë hidhen në erë në Turqi

Dy terroristë nga organizata ekstremiste dhe e ndaluar “Partia maoiste komuniste” u ngritën në erë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *