Home / Lajme / Botë / Tramp u bëri thirrje “vendeve të civilizuara” t’i bashkangjiten SHBA-së në sulmet në Siri

Tramp u bëri thirrje “vendeve të civilizuara” t’i bashkangjiten SHBA-së në sulmet në Siri

Presidenti amerikan Donald Tramp u bëri thirrje “të gjitha shteteve të civilizuar” t’i bashkëngjiten SHBA-së që t’u jepet fund gjakderdhjeve në Siri.

Tramp dha deklaratë të shkurtë pasi prej dy anijeve ushtarake amerikane në Detin Mesdhe u gjuajtën 59 raketa ndaj bazës siriane të FUA.

Sipas Trampit, sulmi ndaj bazës, prej nga më 4 prill forcat ajrore siriane kanë kryer sulm kimik ndaj civilëve në provincën Idlib është “jashtëzakonisht i rëndësishëm për interesat kombëtare të SHBA-së”.

Ai shtoi se regjimi sirian posedon armë të ndaluara kimike dhe se SHBA-ja duhet ta pengojë përhapjen e tyre.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *