Home / Lajme / Botë / Trump kërkon rishikimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin

Trump kërkon rishikimin e marrëveshjes bërthamore me Iranin

Donald Trump ka kërkuar nga Këshilli Kombëtar i Sigurisë të rishikojë marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Presidenti amerikan Donald Trump ka kërkuar rishikimin ndërinstitucional për të parë nëse marrëveshja bërthamore me Iranin ishte në përputhje me interesat amerikane, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson,

Ai gjithashtu ka thënë që SHBA pohon se Irani po përmbush detyrimet e tij sipas marrëveshjes, por beson se vendi është duke mbështetur terrorizmin.

Me 14 korrik, 2015, Irani dhe grupi prej 5+1 shteteve, përfshirë Rusinë, Kinën Britaninë, SHBA-të, Francën dhe Gjermaninë kanë nënshkruar JCPOA për të siguruar një natyrë paqësore të programit nuklear të Iranit.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *