Home / Lajme / Botë / Trump sulmoi me raketa bazën e armëve kimike, reagon me në fund Bashar al-Assad

Trump sulmoi me raketa bazën e armëve kimike, reagon me në fund Bashar al-Assad

Siria ka reaguar me në fund pas sulmit të bujshëm amerikan të bazës ushtarake ku Presidenti Assad mbante armët kimike.

Sulmet e raketave amerikane në bazën ajrore mëngjesin e të premten ishin ” të pamatura dhe të papërgjegjshme”, ka thënë zyra e presidentit Bashar al-Assad.

“Ajo që bëri Amerika nuk është gjë tjetër përvecesë një sjellje e paarsyeshme dhe e papërgjegjshme, tha Siria zyrtare.

Sipas Assad sulmet e urdhëruara nga Presidenti Trump zbuloni vizionit e shkurtër të Amerikës dhe verbërinë politike dhe ushtarake.

SHBA-ja ka kryer një sulm me raketa kundër një baze ajrore në Siri në përgjigje të një sulmi të dyshuar me armë kimike në qytetin e Ilbibit.

Pesëdhjetë e nëntë raketa “Tomahaëk” u hodhën nga dy anije të marinës amerikane në Mesdhe, tha Pentagoni.

Presidenti Donald Trump tha se goditi bazën nga e cila qeveria siriane nisi sulmin kimik të së martës./SYRI.net/

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *