Home / Lajme / Kronika e zezë / U zhduk së bashku me 230 pasagjerët, zbulohet misteri i avionit të ‘Malasya Airlines’

U zhduk së bashku me 230 pasagjerët, zbulohet misteri i avionit të ‘Malasya Airlines’

Avioni famëkeq i ‘Malasya Airlines’ u zhduk nga itinerari pasi ishte nisur nga Kuala Lumpur drejt Pekinit në vitin 2014.  Ai kishte 230 pasagjerë në bord dhe hetimet për zhdukjen e mistershme vijojnë ende por shkencëtarët australianë kanë deklaruar se kanë gjetur më në fund vendndodhjen e tij .

Sipas tyre ai gjendet në veri të zonës së kërkimit, vend të cilin vet shkencëtarët e kishin refuzuar si mundësi, por nga zbulimet e fundit kjo mund të jetë vendndodhja e “MH370”, shkruan “BBC”.

Analiza e re pjesëve të gjetyra në oqean, konfirmon se vendndodhja më e mundshme e avionit MH370 është një zonë  25 mijë kilometra katror katror, pranë vendit të kërkimit.

Shkencetarët argumentojnë se një shpërthim i mundshëm në bord, për shkak të një bombe apo diçkaje të ngjashme, mund ta ketë hedhur avionin në erë. Ai nuk ka qene aq i fortë që ta rrëzonte, por ka shkaktuar një shtypje të papritur që i ka bërë pasagjerët të përfundonin pa ndjenja, ndërsa avioni ka fluturuar derisa i ka mbaruar lënda djegëse.

Gjithashtu lexo

28 vjeçarja shqiptare që u dogj në azil, vetë ia vuri flakën objektit

Gruaja 28-vjeçare nga Shqipëria, e cila u gjet e vdekur pas shpërthimit të zjarrit në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *