Home / Lajme / Botë / Vdesin gjashtë emigrantë në Mesdhe – shpëtohen mijëra të tjerë

Vdesin gjashtë emigrantë në Mesdhe – shpëtohen mijëra të tjerë

Mijëra emigrantë u shpëtuan në detin Mesdhe në këtë fundjavë të Pashkëve, njoftuan organizatat e shpëtimit, duke theksuar se të paktën gjashtë persona kanë vdekur.

Vetëm të shtunën organizatat “Iuventa Jugend”, “Sea-Eye” dhe MOAS kanë shpëtuar rreth 3 000 persona që lundronin në gomone dhe varka prej dërrase rreth 20 milje larg brigjeve të Libisë, përcjell Atsh.

“Rreth 1 800 – 2 000 persona u shpëtuan të premten dhe këto shifra janë të paprecedenta për këtë vit”, theksuan këto organizata.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *