Home / Kryesoret / Zaev: Dje kishte tentim për vrasje me paramendim

Zaev: Dje kishte tentim për vrasje me paramendim

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev tha se kanë bërë një hap të madh drejtë demokracisë dhe në periudhën e ardhshme do të pasojë formimi i Qeverisë së re të cilën e presin të gjithë përfshirë BE

“Dhuna që ndodhi dje nuk është vlerë demokratike. Dhuna mbi gazetarët është e iniciuar nga Nikolla Gruevski, Ivanov, Vlenaovski,Çavkov dhe bashkëpunëtorë të tyre, të ci  i prek ajo që po vjen drejtësia. Ato që ndodhën mbrëmë  janë rezultat i mbetjeve të regjimit që po shërbehet. Ngjarjet e djeshme ishin test për vendin dhe për gjithë qytetarët”, tha Zaev.

Ai tha se nuk duhet të biem pre e provokimeve që kanë për qëllim ndarjen e Maqedonisë.

“Ju bëj thirrje të qëndroni të qetë. Në rrugën e drejt jemi. Në zgjedhje shumica jemi përcaktuar për zgjedhje. Është bërë hapi i parë, është e rëndë për shkak se kemi punë me njerëz të pamatur, por jemi bashkë të gjithë, qytetarët BE, SHBA, NATO, të gjithë, tek ne e shohim motorin e stabilitetit e vendit dhe rajonit”,

Ai tha se ajo dje ishte tentim për vrasje me plan dhe e menduar mirë.

“Sjellja e tyre, mënyra direkte ku janë individët që ka qenë fokusi i tyre. Kjo dje ishte tentim për vrasje”, tha Zaev, raporton SHENJA.

Zaev tha se nuk do të shkoj në takim me Ivanovin.

“As që mendojmë. Ivanov thash është një nga fajtorët që ka ndodhur dje aj. Ai është pjesë e krizës dhe jo pjesë e zgjidhjes së saj. Thamë që do të ketë kryetar të ri të Kuvendit, ka, do të ketë edhe Qeveri të re”, tha Zaev.

Gjithashtu lexo

Katër të lënduar në afër Gostivarit – (VIDEO)

Të shtunën mbrëma rreth orës 23 në autostradën Gostivar-Tetovë në afërsi të pikës së pagesës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *