Home / Kryesoret / Zoran Zaev kundër “Platformës Shqiptare” dhe gjuhës shqipe (VIDEO)

Zoran Zaev kundër “Platformës Shqiptare” dhe gjuhës shqipe (VIDEO)

Lideri i LSDM-së Zoran Zaev në një intervistë për N1 të Serbisë ka thënë se nuk do të pranojë kërkesat e shqiptarëve gjegjësisht “Deklaratën Shqiptare”.

Partitë shqiptare në Deklaratën e nënshkruar sipas Zaevit kërkojnë ndryshime kushtetuese ku duan gjuhën shqipe të bëhet zyrtare në Maqedoni.

Zaev gjithashtu thotë se nuk pajtohet as me ndryshimin e himnit dhe flamurit të Maqedonisë.

http://rs.n1info.com/a243484/Svet/Region/Zaev-o-krizi-u-Makedoniji.html

 

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *