Home / Lajme / Maqedoni / Zvogëlohet përqindja e imunizimit, rritet rreziku nga epidemitë në Maqedoni

Zvogëlohet përqindja e imunizimit, rritet rreziku nga epidemitë në Maqedoni

Po zvogëlohet përqindja e imunitetit tek fëmijët në nivel shtetëror. Prindërit frikësohe të vaksinojnë fëmijët e tyre dhe shtyjnë vaksinimin me çka sjell deri tek ulja e imunitetit,

“Numri prej 66% asnjëherë deri tani nuk ka qenë kaq i ulët, sipas statistikave të raporteve tona kjo i referohet zonës qendrore të vendit. Bëj apel tek prindërit të sjellin fëmijët e tyre për vaksinim”, deklaroi mjekja Tatjana Baevska Vuçkoviq.

Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, nga 2800 flmijë në moshë deri 13 muaj të cilët nuk ke kanë pranuar vaksinën e tretë, 2400 janë në Shkup.

Niveli i ulët i imunitetit është edhe si shkak i asaj që prindërit këshillohen mes vete që të shtyjnë vaksinën MRP, deri sa fëmijët e tyre të mbushin tre vite.

Mjekët apelojnë tek prindërit që në kohë të vaksinojnë fëmijët që të pengojnë epidemitë e mundëshme.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *