Home / Kuriozitete / 23 vjeçarja shkon për të bërë eko, por shokohet ,mbante një sirenë në bark

23 vjeçarja shkon për të bërë eko, por shokohet ,mbante një sirenë në bark

Një nënë e re ka vendosur të ndërpresë shtatëzaninë pasi mjekët zbuluan se ajo mbante fetusin e një sirene në mitrën e saj.

Wu 23-vjeçare, ishte në muajin e gjashtë të shtatzanisë, kur u ekzaminua nga mjekët në Kinën Qendrore.

Ekoja e shtatzanisë i tregoi se fëmija nuk kishte dy këmbë, por në vend të tyre rritej një bisht. Fetusi gjithashtu nuk kishte fshikëz dhe mëlçi thanë mjekët.Mjekët në spital, thanë se Wu vuante nga një fetus në gjendjen e njohur si sirenomeli. ‘Mermaid Syndrome’, është një deformim i rrallë kongjenitale, në të cilën këmbët ndërfuten së bashku, duke u dhënë atyre pamjen e bishtit të një sirene.

Pavarësisht se ajo mbante fetusin për gjashtë muajsh , Wu vendosi të ndërpresë shtatzaninë, pasi specialistët vlerësuar se fëmija do të jetë në gjendje të mbijetojë vetëm disa orë pas lindjes.Shkaqet e kësaj sindrome janë ende një mister mjekësor. Ky fenomen ndodh vetëm një herë në 100.000 shtatzani.

Një rast i tillë ka ndodhur në SHBA. Shiloh Pepin, ishte vajza sirene, një rast i mirë-dokumentuar në mbarë botën. Vogëlushja iu nënshtrua 150 operacioneve. Ajo ka vdekur në 2009-ën në moshën 10 vjeçare.

Gjithashtu lexo

Me këtë aksident që i ka ndodhur këtij burri me skuter – nuk di njeriu a duhet të qeshë, apo t’i vije keq (Video)

Ditë më parë është publikuar një video ku shihet një burrë i cili vet-aksidentohet me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *