Home / Shëndeti / 70 vjeçarja zbulon sekretin e linjave mahnitëse

70 vjeçarja zbulon sekretin e linjave mahnitëse

Carolyn Hartz është 70 vjeç, por fizikun e saj e ëndërrojnë shumë gra dekada më të reja. Australianja, nënë e 3 fëmijëve, e ka një sekret: ka vite që nuk prek më sheqer me duar. Prej kohësh ka hequr dorë edhe nga ushqimet me gluten.

Hartz hoqi dorë nga sheqeri 28 vjet më parë pas vitesh “varësie” në ëmbëlsira, shkruan DailyMail, përcjell Klan Kosova.

“Shumë gra pas të pesëdhjetave mendojnë se nuk është e mundur të mbajnë në formë trupin. Madje edhe gra nën të katërdhjetat e tyre dhe janë bërë me fëmijë, mendojnë se nuk mund të rikthejnë trupin e tyre pas lindjes.” tha Hartz për Daily Mial Australia.

70 vjeçarja thotë se mund të jetë e vështirë të qëndroni në formë pas lindjes, por jo e pamundur.

“Ne e dimë se metabolizmi ynë ngadalësohet ndërsa rritemi gjë që nënkupton se ne duhet të marrim kontrollin dhe të bëjmë zgjedhje më të shëndetshme dhe të punojmë pak më shumë”, tha ajo.

Zonja Hartz gjithashtu i nxit njerëzit të mos heqin kurrë dorë nga ushqimi dhe pijet që duan, por të jenë të kujdesshëm për sasinë që konsumojnë.

The Perth-based mother-of-three, who gave up sugar 28 years ago after years of being 'addicted' to sweets, recently spoke to FEMAIL about her top health secrets for women

And when it comes to food, sugar is most certainly out, with Mrs Hartz opting for an alternative called Xylitol 'I have been sugar free for 28 years. It was difficult at first as I was a sugar addict but I believe it is one of the most important reasons I have been able to keep myself healthy and keep my body shape,' she said

Mrs Hartz recently took up tennis again after 25 years

Gjithashtu lexo

Zonja, kjo bimë bën që të mos shkoni kurrë tek gjinekologu RECETA

Problemet gjinekologjike, të cilat mund të jenë nga më të lehtat e deri tek më …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *