Home / Kryesoret / A do të zgjatet mandati i kryetarëve të komunave në Maqedoni?

A do të zgjatet mandati i kryetarëve të komunave në Maqedoni?

Gjykata Kushtetuese do të vendosë këtë të mërkurë për fatin e mandatit të kryetarëve të komunave, edhe pas 15 majit, për shkak të pamundësisë që së shpejti të organizohen zgjedhjet lokale.

Gjykata do të vendosë edhe për nismën e Ministrisë për vetëqeverisje lokale dhe Kongresit Botëror Maqedonas.

Zgjedhjet lokale nuk janë shpallur për shkak të bllokimit të Kuvendit nga ana e OBRM-PDUKM-së e cila kundërshtonte votimin në Kuvend, duke dashur me çdo kusht të mbetet në pushtet.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *