Home / Kuriozitete / Banka nuk i jep pensionin sepse është 117-vjeçare, ajo e padit dhe fiton (Foto)

Banka nuk i jep pensionin sepse është 117-vjeçare, ajo e padit dhe fiton (Foto)

Bankën që nuk i jepte pensionin, María Félix Nava, e njohur ndryshe si Dona Mariquita, e lindur në vitin 1900, e ka paditur në gjykatë.

 E moshuara 117-vjeçare, me origjinë nga Jalisco në Meksikë, nuk mund të merrte dot pensionin për shkak të moshës së saj.

Gazeta argjentinase “Clarìn” shkruan se bankat nuk u japin pension personave që e kalojnë moshën 110- vjeçare.

Dona Maria nuk e kishte menduar se do jetonte kaq gjatë dhe aq më pak se ky bekim i Zotit, mund të kthehej në problem.

Pavarësisht kësaj, përcjell gsh, e moshuara nuk u ndal me kaq. Ajo e paditi bankën dhe pas një beteje të gjatë ligjore, fitoi të drejtën e pensionit.

María Félix ka probleme me shikimin dhe kequshqyerjen edhe për shkak të mungesës së pensionit, pasi për 7 vjet nuk mundi të merrte pagesën, përfshi edhe ato të prapambeturat.

Gjithashtu lexo

Qyteti ku askush nuk punon pas të mërkurës (Foto)

Pas 730 kilometrave udhëtim nga Stambolli, ju do të shkelni brigjet veriore të Turqisë, ku …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *