Home / Lajme / Maqedoni / Bisedë telefonike Koxias – Zaev

Bisedë telefonike Koxias – Zaev

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Koxias dje pati bisedë telefonike me kryetarin e Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev.

Këtë e kumtoi Ministria greke e Punëve të Brendshme, pa cekur hollësi të tjera për bisedën. Tani për tani asnjë nga mediumet greke nuk spekulojnë se për çka është biseduar, as nuk publikojnë informata nga burime anonime.

Në kumtesën e njejtë, MPJ greke thekson se Koxias me telefon ka kontaktuar me ministren e re të Punëve të Jashtme të Republikës së Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva, së cilës ia ka uruar funksionin. Dy ministrat kanë biseduar për hapat e ardhshëm në bashkëpunimin greko-bullgar në nivel bilateral dhe rajonal.

Shefi i diplomacisë greke dje, gjithashtu, ka biseduar në telefon edhe me ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Zigmar Gabriel, me të cilin diskutuan për çështje nga bashkëpunimi bilateral dhe për zbatimin e planit greko-bullgar të aksionit.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *