Home / Lajme / Maqedoni / Bullgaria mbështet antarsimin e Maqedonisë në BE, por ka një kusht

Bullgaria mbështet antarsimin e Maqedonisë në BE, por ka një kusht

Deputeti socialist dhe ish-ministër i Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Kristian Vigenin, është shprehur se do të mbështetë anëtarësimin e Maqedonisë në BE, por vetëm me një kusht.

Sipas tij, do të mund të mbështetet Maqedonia për tu anëtarësuar në  BE vetëm nëse e pranon marrëveshjen e fqinjësisë së mirë dhe miqësisë me Bullgarinë.

Vigenin ka thënë se në Maqedoni sheh përplasje të dy vegimeve për vendin, atij proevropiane dhe atij nacionalist. Deputeti bullgar thotë se vendi i tij mund të jetë shumë i frytshëm për Maqedoninë, kur të kihet parasysh presidenca bullgare në BE.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *