Home / Lajme / Burri me gjak të rrallë ka shpëtuar 2 milionë foshnja (Video)

Burri me gjak të rrallë ka shpëtuar 2 milionë foshnja (Video)

Ai quhet James Harrison dhe Zoti i ka dhuruar një gjak të veçantë, me të cilik ka shpëtuar jetët e mbi 2 milionë foshnjave.

Qindra foshnja të cilat kanë lindur me dëmtime në tru, me mungesë të madhe të hekurit, kanë shpëtuar falë gjakut të veçantë. Vaksinat e prodhuara nga gjaku i tij u jepen nënave të ardhshme në mënyrë që foshnjet e tyre të lindin të shëndetshme.

“Ndjej se duhet të bëj këtë. Mua më shpëtuan jetën me transfuzion gjaku,” ka thënë Harrison, i cili tashmë njihet si “Njeriu me Gjak të Artë”.

Dora e 80-vjeçarit është shpuar më shumë se 1.100 herë.

Ai filloi të dhurojë gjak në moshën 18-vjeçe dhe ende dhuron çdo dy javë.

Gjithashtu lexo

City: 300 mln euro për Messi-n – (VIDEO)

Klubi anglez, Mançester Sity është i gatshëm të bëjë çmendurinë e radhës në tregun e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *