Home / Kuriozitete / Burri me gjak të rrallë ka shpëtuar 2 milionë foshnja (VIDEO)

Burri me gjak të rrallë ka shpëtuar 2 milionë foshnja (VIDEO)

Ai quhet James Harrison dhe Zoti i ka dhuruar një gjak të veçantë, me të cilik ka shpëtuar jetët e mbi 2 milionë foshnjave.
Qindra foshnja të cilat kanë lindur me dëmtime në tru, me mungesë të madhe të hekurit, kanë shpëtuar falë gjakut të veçantë.
Vaksinat e prodhuara nga gjaku i tij u jepen nënave të ardhshme në mënyrë që foshnjet e tyre të lindin të shëndetshme.
“Ndjej se duhet të bëj këtë. Mua më shpëtuan jetën me transfuzion gjaku,” ka thënë Harrison, i cili tashmë njihet si “Njeriu me Gjak të Artë”.
Dora e 80-vjeçarit është shpuar më shumë se 1.100 herë.
Ai filloi të dhurojë gjak në moshën 18-vjeçe dhe ende dhuron çdo dy javë.

Gjithashtu lexo

Shitet shtëpia më e lartë në botë (Foto/Video)

Shtëpia më e lartë në botë e njohur si “Falkon nest” në Prescott të Arizonës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *