Home / Lajme / Maqedoni / Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Daçiq: Zaev dëmton marrëdhëniet Shkup-Beograd

Ministri për punë të jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, ka reaguar pas dorëzimit të mandatit nga ana e presidentit Ivanov kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev, për formimin e qeverisë së re në Maqedoni. Daçiq tha se, Zaev me deklaratat e tij rrënon marrëdhëniet mes Beogradit dhe Shkupit.

 

Ai shtoi se Serbia nuk përzihet në punët e brendshme të asnjë shteti por dëshiron që të ketë marrëdhënie të mira me fqinjët, por sipas tij, deklaratat e Zoran Zaevit janë me tone të kundërta.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *