Home / Lajme / Botë / Dalin Exit-poll-et e para, Macron kryeson me 64% të votave

Dalin Exit-poll-et e para, Macron kryeson me 64% të votave

Kandidati i pavarur centrist Emmanuel Macron ka fituar 65.1 për qind të votave në rrethin e dytë të votimit në zgjedhjet presidenciale, që u mbajt sot, sipas televizionit kombëtar francez.

Ai ka mposhtur bindshëm ekstremisten djathtiste, Marine Le Pen, që ka marrë vetëm 35.9 për qind të votave, ka zbuluar një anketë e porositur nga transmetuesi publik i Francës.

 Macron bëhet presidenti më i ri në moshë në historinë e Francës, dhe po ashtu presidenti i parë që nuk vjen nga dy partitë kryesore tradicionale, që prej themelimit të republikës moderne më 1958.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *