Home / Kuriozitete / Delfini ngufatet duke përpirë oktapodin gjigant (Foto)

Delfini ngufatet duke përpirë oktapodin gjigant (Foto)

Në Bunbyri të Australisë, është gjendur një delfin i ngordhur, teksa ende kishte në gojë prenë që është përpjekur ta përpinte.

Megjithëse njihet si një nga kafshët më të zgjuara, nganjëherë provon të hajë diçka që nuk e përballon dhe e pëson me jetë,

Oktapodi “hakmarrës”… 

Kështu ka ndodhur edhe në këtë rast, teksa po përpinte oktapodin e rëndë mbi dy kilogramë. Pasi i është hapur fyti, ekspertët kanë gjetur tentakulat ia kishin bllokuar sistemin e frymëmarrjes.

Zakonisht, delfinët e copëtojnë prenë duke e rrotulluar derisa shkëputet, por dinë edhe të përpijnë të tërën, gjë që nuk ka përfundim pozitiv.

Gjithashtu lexo

Ky është një prej gjarpërinjve më të pakapshëm në botë

Pas një kërkimi 64-vjeçar të shkencëtarëve në Brazil gjarpri më i pakapshëm në botë është …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *