Home / Kryesoret / Dimitrov: Gjithë bota demokratike na bën thirrje ta respektojmë Kushtetutën tonë

Dimitrov: Gjithë bota demokratike na bën thirrje ta respektojmë Kushtetutën tonë

Ish ambasadori Nikolla Dimitrov, për akuzat e OBRM-PDUKM-së se Talat Xhaferi është zgjedhur jashtë ligjeve dhe Kushtetutës thekson se janë të pabaza. Sipas tij, nëse kryetari i ri do të ishte jolegjitim, nuk do ta pranonte bota demokratike.

“Nuk ka nevojë të jesh avokat për ta kuptuar. Në një demokraci parlamentare siç është Maqedonia, udhëheq shumica në Kuvend. As presidenti nuk ka të drejtë ta pengojë këtë (për shkak se Kushtetuta thotë është “i detyruar”). Pra kur OBRM-PDUKM-ja thotë se kryetari nuk është kushtetues dhe joligjor gënjen”, deklaroi Dimitrov.

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *