Home / Lajme / Botë / Erdogan ‘plane ambicioze’: Do krijojmë një zone tregtie të lirë mes Turqisë dhe vendeve të Gjirit

Erdogan ‘plane ambicioze’: Do krijojmë një zone tregtie të lirë mes Turqisë dhe vendeve të Gjirit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan njoftoi sot se Ankaraja kërkon të forcojë marrëdhëniet e saj ekonomike dhe ushtarake me monarkitë naftëmbajtëse të Gjirit, duke cituar një projekt të krijimit të një zone të tregtisë së lirë së mallrave.

Në një intervistë të publikuar nga agjencia kuvajtiane e lajmeve ‘KUNA’, Erdogan do të zhvillojë nesër një vizitë zyrtare në Kuvajt, shtoi se vendi i tij kishte vendosur një dialog strategjik të nivelit të lartë me gjashtë anëtarë të Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit.

 Ky Këshill rigrupon Arabinë Saudite, Bahrein, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kuvajti, Oman dhe Katar.

”Të dy partnerët po negociojnë aktualisht një projektmarrëveshje për vënien në zbatim të një zone të tregtisë së lirë”, theksoi ai.

Shkëmbimet tregtare mes CCG dhe Turqisë raportohen aktualisht në rreth 17 miliardë dollarë në vit, (15,5 miliardë euro, kundrejt 1,7 miliardë dollarë (1,5 miliardë euro) në 1999.

Gjithashtu lexo

Nga shtatori çerdhet me dy ndërrime, ja oraret

Nga shtatori çerdhet do të fillojnë të punojnë me dy ndërrime. Kështu njoftoi sot ministra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *