Home / Kuriozitete / Është bërë ekosistemi artificial për herë të parë në botë (Video)

Është bërë ekosistemi artificial për herë të parë në botë (Video)

Në mes të Atlantikut, kulmi më i lartë i një ishulli të vogël vullkanik është i mbuluar me gjelbërim të harlisur.
 Por eksperimenti i parë shkencor në terrenformim u bë në fillim në shekullin e 19-të, transmeton lajmi.net
Mijëra milje nga çdo kontinent, është një ishull si asnjë tjetër. Ndodhet në territorin amerikan, është sikurse një fiksion shkence erdhi në jetë.
Fillimisht, ishulli vullkanik ishte i shkretë, e kishte vetëm një pemë.  Jo disa lloje të pemëve, apo disa pemë, por vetëm një trung.
Por në shekullin XIX, natyralisti Joseph Hooker filloi të transformojë ishullin, duke sjellur bimë të ndryshme dhe kafshë.
Kështu, ai e bëri ekosistemin artificial për herë të parë në botë.

Tani, është ballafaqimi mes të vjetrës dhe të resë, shikoni videon më poshtë për ta kuptuar. /Lajmi.net/

Gjithashtu lexo

Mos kaloni kurrë pranë varrezave natën, e tmerrshme ajo çfarë i ndodhi këtij çifti (Foto)

Një çifti nga Britania iu duk ide e mirë që të bënin një shëtitje ende …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *