Home / Kuriozitete / Fotografja kapi me aparat momentin e saj të vdekjes (Foto)

Fotografja kapi me aparat momentin e saj të vdekjes (Foto)

Fotografja e luftës ka kapur momentin apo sekondën e fundit të jetës së saj kur një bombë shpërtheu  aksidentalisht në Afganistan duke vrarë atë dhe katër të tjerë.

Spc. Hilda Clayton po merrte fotografi të ushtarëve afganë që merrnin pjesë në trajnimin zjarri në Qaraghahi në korrik të vitit 2013, kur mortaja shpërtheu, shkruan gazeta londineze Metro, transmeton Indeksonline.

22-vjeçarja dhe homologu i saj afgan, kapën momentin e saktë kur mortaja shpërtheu duke vrarë ata dhe tre ushtarë afganë të përfshirë në ushtrim.

Familja e fotografes tani kanë dhënë leje që fotografia të publikohet katër vjet më pas, këtij rasti.

epa05940179 An undated handout photograph made available on 02 May 2017 by the US Army showing US Army combat photographer Spc. Hilda I. Clayton. Spc. Hilda I. Clayton, who was assigned to the 55th Signal Company (Combat Camera), 21st Signal Brigade, was killed during a deployment to Afghanistan on 02 July 2013. Spc. The US Army report on 02 May 2017 that they have made avaiable Hilda I. Clayton last image showing an Afghan soldier as a mortar tube accidentally explodes during an Afghan National Army live-fire training exercise in Laghman province, Afghanistan, 02 July 2013. Spc. Hilda I. Clayton, took the image alongside an Afghan Army photojournalist moments before a the mortar tube accidentally exploded during an Afghan National Army live-fire training exercise in Laghman province. Hilda Clayton, died in the blast along with four Afghan soldiers taking part in the mortar training. Clayton’s family approved the release of the photographs. EPA/HILDA CLAYTON / US ARMY HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Gjithashtu lexo

Ky është një prej gjarpërinjve më të pakapshëm në botë

Pas një kërkimi 64-vjeçar të shkencëtarëve në Brazil gjarpri më i pakapshëm në botë është …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *