Home / Lajme / Botë / Franca do të vazhdojë me plotësimin e angazhimeve në luftën kundër SHI-së në Iran dhe Siri

Franca do të vazhdojë me plotësimin e angazhimeve në luftën kundër SHI-së në Iran dhe Siri

Franca do të vazhdojë me plotësimin e angazhimeve në luftën kundër Shtetit Islamik në Irak dhe Siri edhe gjatë udhëheqjes së presidentit të ri të vendit Emanuel Makron, deklaroi në takimin e koalicionit ndërkombëtar kundër SHI-së në Kopenhagë, ministri francez i Mbrojtjes, Zhan Iv aLe Drian.

Pasi që është komunikuar për fitoren e Makronit, ai bindi se Franca do të mbetet fuqi udhëheqëse në luftën kundër terrorizmit – në territorin e saj, si dhe në veprimet ndërkombëtare.

Rreth 4.000 ushtarë francezë në Sahel dhe 1.200 në Lindjen e Afërt marrin pjesë në luftën kundër SHI-së.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *