Home / Lajme / Botë / Franca pret formim të shpejtë të qeverisë

Franca pret formim të shpejtë të qeverisë

Franca e përshëndet vendimin e presidentit të Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, që t’ia ndajë kryetarit të LSDM-së, Zoran Zaev mandatin për formim të qeverisë, kumtoi Ministria franceze e Punëve të Jashtme.

“Kjo është një mundësi e rë[ndësishme për vendin që të dalë nga kriza politike. Shpresojmë se qeveria e re së shpejti do të formohet. Franca u bën thirrje të gjitha forcave politike të përfaqësuara në Kuvend që të vendosin dialog konstruktiv në kuadër të institucioneve, kështu që autoritetet e ardhshme për një kohë të shkurtë të fillojnë me zbatimin e reformave urgjente të domosdoshme për stabilizim të përhershëm të vendit dhe përparim në rrugën drejt eurointegrimit”, ceket në kumtesën e Minsitrisë franceze të Punëve të jashtme.

Gjithashtu lexo

20 mijë euro shpërblim për gjetjen e vrasësit të gazetares që zbuloi skandalin e “Panama Papers”

Gazetarja malteze, Daphne Caruana Galizia, u vra të hënën në Maltë, me një bombë të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *