Home / Lajme / Botë / Gjermania vendos gjoba për prindërit që nuk i vaksinojnë fëmijët

Gjermania vendos gjoba për prindërit që nuk i vaksinojnë fëmijët

Qeveria gjermane ka në plan të vendosë gjoba deri në 2,500 euro për prindërit që refuzojnë të vaksinojnë fëmijët e tyre.

Ministri i Shëndetësisë, Hermann Grohe, tha se ishte e nevojshme të ashpërsojë ligjin për shkak të epidemisë së fruthit.

“Vazhdimi i vdekjeve të fëmijëve nga fruthi nuk mund të përballohet me indiferencë”, tha ai.

Qeveria dëshiron që kopshtet të raportojnë për çdo prind që nuk vërtetojnë vaksinimin.

Një nënë dhe tre fëmijë vdiqën nga fruthi në qytetin e Essenit këtë javë, raporton “BBC”.

Italia nga ana tjetër ka regjistruar rreth tre herë më shumë raste të fruthit deri tani se sa për të gjithë 2016-ës. /syri.net/

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *