Home / Lajme / Maqedoni / Grekët bëjnë gati tendat për maqedonasit në rast lufte civile

Grekët bëjnë gati tendat për maqedonasit në rast lufte civile

Një tensionim i mëtejshëm i situatës në Maqedoni deri në përplasje civile është një skenar që po diskutohet.Në të njëjtën kohë, sipas “Ethnos” Komisioni Evropian ka ndërmarrë ditët e fundit iniciativën për të ngritur  në Shkup zyrën e menaxhimit të informacionit ku përfaqësohen të gjitha shtetet anëtare të BE-së, me diplomatë  apo zyrtarë të policisë.

Qëllimi është të sigurohet një veprim i koordinuar nëse do të jetë e nevojshme, pasi vendi kërcënohet nga përplasjet civile. Burime të njëjtat thanë se kriza në Maqedoni u diskutua  se gjatë vizitës dyditore të ministrit të Mbrojtjes së Qytetarëve Nikos Toska në Beograd. Frika është se një destabilizim i mundshëm Maqedonisë, do të bëjë që të dy vendet të ballafaqohen me menaxhimin e krizës në kufijtë e tyre, shkruan respublica.

Edhe pse ky është një skenar i padëshirueshëm, autoritetet greke kanë vendosur tashmë pikën që do të shërbejë si një vend pritës, regjistrimin dhe identifikimin e maqedonasve, të cilët do të hyjnë në territorin grek për të kërkuar strehim.

Gjithashtu lexo

Sali Berisha: “Shkëndija” e Tetovës bën sot historinë!

Ish- kryeministri Sali Berisha i kushton një status ndeshjes mes Milanit dhe Shkëndijës së Tetovës, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *