Home / Lajme / Maqedoni / Gruevski: Zgjedhja e Talat Xhaferit është akt diktatorial

Gruevski: Zgjedhja e Talat Xhaferit është akt diktatorial

Talat Xhaferi ky hyrë në kabinetin e kryetarit të Kuvendit me shkelje brutale të Kushtetutës, ligjit dhe Rregullores së Kuvendit dhe çdo gjë që në të ardhmen do të miratohej me pjesëmarrjen e tij, me nënshkrimin  tij do të jetë fryt i aktit diktatorial për emërimin e kryetarit të Kuvendit, ka shkruar në Facebook kreu i VMRO DPMNE-së, Nikola Gruevski.

“Në shoqëri demokratike, sundimi i shumicës nëse nuk bazohet në parimet e sundimit të së drejtës, në fakt paraqet dhe quhet “diktaturë”. Asnjë qeveri demokratike nuk guxon të zgjidhet me shkeljen e parimit të sundimit të së drejtës. Kjo prej fillimit paraqet diktaturë. Shumë qeveri diktatoriale janë pranuar nga sisteme demokratike, për këtë apo atë arsye. Kjo nuk do ta ndryshoj imazhin”, ka shkruar Gruevskin.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *