Home / Lajme / Botë / Guvernatori i Xhakartës dënohet me dy vite burg për blasfemi

Guvernatori i Xhakartës dënohet me dy vite burg për blasfemi

Basuki Txhahaxha Purnama, guvernator i kryeqytetit të Indonezisë, Xhakarta, u dënua me dy vjet burg për fyerje të Islamit, transmeton ATSH.

Purnama është guvernatori i parë i Xhakartës që është me origjinë nga Kina dhe i krishteri i parë në këtë pozicion pas pesë dekadash.

Gjykata Rajonale e Xhakartës, pas pesë muajve procedurash gjyqësore, e dënoi Purnaman me dy vite burg, ndërsa mbrojtja e të dënuarit ka paralajmëruar nisjen e procesit të apelit.

Purnama u gjykua për shkak të fyerjeve ndaj Islamit, që i bëri gjatë një fjalimi, ku komentoi dhe interpretoi pjesë të Kuranit.

Pas kritikave të ashpra dhe protestave masive, Purnama u kërkoi falje myslimanëve për deklaratat kundërthënëse.

Gjithashtu lexo

Ishulli i Fazanëve që ndan dy shtete: Këtë vend të vogël e administron gjatë muaj Spanja dhe gjashtë tjerë Franca (Video)

Në provincën Baske, mes qytetit verior spanjoll Irun dhe atij jugperëndimor në Francë, Henda, rrjedh …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *