Home / Lajme / Maqedoni / Historiani maqedonas kërkon që dita e 27 prillit të festohet sepse u rrahën Sela dhe Zaev

Historiani maqedonas kërkon që dita e 27 prillit të festohet sepse u rrahën Sela dhe Zaev

Historiani Stefan Micov ka dal me një deklaratë​ skandaloze duke theksuar se 27 prilli dita e dhunës në Kuvend duhet të shënohet si festë shtetërore në Maqedoni,

“27 prilli duhet të shënohet si festë shtetërore në Maqedoni, ashtu siç shënohet 2 gushti dhe 9 shtatori– dita e pavarësisë. Ai këtë e ka thënë në emisionin “Në Qendër”, transmeton portali dokaz, duke komentuar se kjo datë dëshiron të shënohet nga Micov sepse janë rrahur Zaevi dhe Sela.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *