Home / Lajme / Maqedoni / INA: Greqia frikësohet nga fuqizimi i shqiptarëve të Maqedonisë

INA: Greqia frikësohet nga fuqizimi i shqiptarëve të Maqedonisë

Politika greke gjithmonë ka qenë grabitqare ndaj fqinjëve e posaçërisht ndaj shqiptarëve. Ditët e fundit me epilogun e ngjarjeve në Maqedoni, Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Kotzias u prononcua për ruajtjen e Maqedonisë, shkruan agjencia INA.

“Mos të harrojmë se ka që shumë vite ka probleme me mosnjohjen e emrit të Maqedonisë dhe politika greke ishte gjithnjë agresive ndaj Maqdeonis artificiale ,por kur është në pyetje faktori shqiptar, ata kanë ngrit zërin në mbrojtje e saj!

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Kotzias shprehet se është kundër atyre të cilët mendojnë dhe ëndërrojnë për destabilizmin e Ballkanit dhe ndërrim të kufijve.

Pra shihet qartazi se në këto momente e shpreh friken e ndikimit të faktorit shqiptar në Maqedoni për shkatërrimin e saj.

E dinë mirë greket se është bërë një e pa drejtë nga fuqitë e mëdha ndaj shqiptarëve dhe me rastin e prishjes së Maqedonisë,grekët nuhatin rrezikun nga shqiptarët.

“Greqia i dinë shumë mire si e ka aneksuar Çamërinë shqiptare me terror e dhunë dhe herëdokur duhet të bëhen ndryshimet e kufijve në Ballkan”, shkruan INA

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *