Home / Lajme / Maqedoni / “Integrimi i Maqedonisë, prioritet i qeverisë së re”
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

“Integrimi i Maqedonisë, prioritet i qeverisë së re”

Njohësit e marrëdhënieve ndërkombëtare, porositë, të cilat së fundmi vijnë nga diplomatët e huaj veçanërisht ato nga Brukseli se Maqedonia nëse arrin të dalë nga kriza dhe fokusohet në realizimin e reformave në sistemin gjyqësor, Brukseli do ta mbështesë Qeverinë e re të Maqedonisë me hapjen e negociatave për anëtarësimin e vendit në Bashkimin Evropian , i shohin një shans shumë të madh për të ardhmen e vendit në rrugëtimin euroatlantik

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Arbër Ademi, vlerëson se duhet t`i jepet fund sa më shpejt krizës politike për t’i hapur rrugë formimit të Qeverisë së re, siç ka theksuar ai, reformatore, e cila do të angazhohet për të ardhmen euro-atlantike.

Bojan Mariqiq nga Qendra për Strategji Evropiane, thotëpër Radion Evropa e Lirë se përshpejtimi i procesit të integrimit të Maqedonisë në BE, paraqet skenar shumë real.

Mariqiq vlerëson se situata e brishtë politike, e cila po zgjat për më shumë se dy vjet, mund të sanohet përmes integrimit të vendit në NATO dhe familjen evropiane.

Ndërkaq, Besa Kadriu nga Fakulteti i Shkencave Politike në Universitetin e Evropës Juglindore në Tetovë, për Radion Evropa e Lirë thotë se qendrat vendosëse, Brukseli dhe Uashingtoni, u kanë dhënë një porosi të qartë autoriteteve të vendit se për ta është i patolerueshëm mosfunksionimi i shtetit ligjor.

Kadriu vlerëson se përkrahja e BE-së si në sferën ekonomike, ashtu dhe atë politike, asnjëherë s`ka munguar, por kjo përkrahje në masë të madhe është nëpërkëmbur nga strukturat qeveritare.

Sipas saj, nëse Qeveria e re e Maqedonisë tregon gatishmëri për të përmbushur obligimet që ka marrë në drejtim të realizimit të reformave, në atë rast faktori ndërkombëtar i ka bërë të qartë Maqedonisë se do ta përshpejtojë rrugëtimin e anëtarësimit në strukturat euroatlantike.

 Ndryshe, Maqedonia si shtet, për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, ka aplikuar që në vitin 2004 për të marrë statusin e vendit kandidat një vit më vonë. Në vitin 2009 BE-ja rekomandoi hapjen e negociatave për anëtarësim, megjithatë për shkak të krizave të shumta dhe ngecjes së reformave, Maqedonia akoma është larg anëtarësimit në BE.(REL)

Gjithashtu lexo

Kujt i pengon xhamia në Kodrën e Diellit dorëzohet padi penale ndaj ndërtuesit të xhamisë

Pronarët e vilave në Kodrën e Diellit deri në Prokurorinë Themelore Publike në Tetovë, kanë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *