Home / Lajme / Rajon / Ja ku strehohen sirianët në Serbi (Foto)

Ja ku strehohen sirianët në Serbi (Foto)

Lufta në Siri ka bërë që mijëra sirianë të emigrojnë për në vende të tjera në kërkim të një jetë më të mirë dhe të sigurt për ta.

Konflikti pesë vjeçar në Siri shkatërrojë qytetin e tyre dhe vrau fmijë, gra e të moshuar.

Sirianët kanë marrë rrugë të gjata nëpër kufi, zbathur e nëpër male duke qëndruar gjatë rrugëtimit të tyre në kërkim të një strehe për ta.

Një foto që ka dërguar një lexues i Indeksonline, shihet një siran duke fjetur në Serbi.

Siç shihet edhe nga foto, siriani shihet i shtrirë në një mal, i mbështjellur, nën drunj.

Rreth 300,000 njerëz janë vrarë dhe miliona të tjerë janë zhvendosur nga luftimet, të cilat kanë krijuar po ashtu krizën më të madhe me migrantë në Evropë, që nga Lufta e Dytë Botërore.

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara mbështesin grupe të ndryshme rebele në luftimet kundër Assadit, ndërsa Rusia dhe Irani mbështesin Assadin.

Gjithashtu lexo

Bashkimi emocional pas 3 vjetësh, i fëmijës së rrëmbyer nga ISIS, me familjen e tij (Video)

Një djalë 12-vjeçar jazidi është bashkuar me nënën e tij në Kanada tre vjet pasi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *