Home / Lajme / Maqedoni / Komuna e Vallandovës shtyn vendimin për referendumin

Komuna e Vallandovës shtyn vendimin për referendumin

Me tetë vota “për” nga gjithsej 15, Këshilli i Komunës së Vallandovës mbrëmë vonë vendosi të shtyjë vendimin edhe për tre ditë për mbajtjen e referendumit, për hapjen e minierave në Kazandol dhe Bashibos,

Këtë vendim Këshilli i Vallandovës e solli për shkak të nevojës së konsultimeve mes kryetarit të Këshillit me Komisionin legjislativ për ligjshmërinë e vendimit për mbajtjen e referendumit.

Tek kërkuesit e referendumit, shtyrja për marrjen e vendimit është i dyshimt për arsye se pas tre ditëve skadon mandati i kryetarëve të komunave dhe këshilltarëve dhe mendojnë se pushteti lokal blen kohë për të mos u deklaruar për mbajtjen e referendumit.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *