Home / Lajme / Maqedoni / Lajçak: Formimi i Qeverisë së re i jep fund krizës politike në Maqedoni

Lajçak: Formimi i Qeverisë së re i jep fund krizës politike në Maqedoni

Zëvendëskryeministri dhe shefi i diplomacisë së Sllovakisë, Miroslav Lajçak, ka deklaruar se pret që me zgjedhjen e Qeverisë së re të Maqedonisë, të merr fund edhe kriza politike në vend, duke u tejkaluar dallimet në shoqëri,

Lajçak vlerëson se kriza politike ka ndikuar në thellimin e ndasive në shoqërinë e Maqedonisë. Në intervistën dhënë ”Ballkani Perëndimor Evropian”, Lajçak ka thënë se fillimisht duhet që të bashkohet shoqëria, pra të tejkalohet kjo ndasi, njofton MIA.

Ai pret që në Maqedoni të kthehen proceset demokratike, duke shprehur sigurinë e tij se familja evropiane do ta mbështetë Maqedoninë.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *